У виборчих бюлетенях кандидата позначали Adolf H. Але на сайті намібійського Центрвиборчкому ім'я та прізвище вказані повністю.
Протокол засвідчує, що на виборах члена регіональної ради північної провінції Ошана від округу Омпунджа Адольф Гітлер Уунона (партія СВАПО) набрав 1196 голосів (84,9%), його єдиний суперник Абнер Мумбала (партія Незалежні патріоти за зміни) — 213 голосів (15%), ще 12 бюлетенів визнано недійсними.
2 грудня Гітлера привели до присяги. Він має шанс потрапити в парламент Намібії, оскільки кожна регіональна рада обирає трьох представників для роботи в Національній раді (верхній палаті парламенту).
В інтерв'ю німецькому виданню Bild 54-річний політик заявив, що міняти ім'я не збирається. «Воно у всіх офіційних документах. Вже занадто пізно», — сказав Гітлер, додавши, що вдома дружина зве його просто Адольф.
Почувши запитання кореспондента Bild, як він живе з таким ім'ям, Адольф Гітлер розсміявся: «Те, що мене так звуть, не означає, що я хочу поневолити Ошану. Я не прагну до панування в світі».
Потім він став серйозним. «Мій батько назвав мене на честь цієї людини. Ймовірно, він не розумів, що саме уособлював Адольф Гітлер».
У дитинстві майбутній політик вважав своє ім'я цілком нормальним, і тільки ставши дорослим, дізнався про жахи нацизму. «Не маю нічого спільного з цією людиною і з тим, що вона робила», — запевняє Адольф Гітлер Уунона.
Він є членом партії СВАПО, найстарішої політсили Намібії, яка була створена в 60-х роках минулого століття і боролася за звільнення країни від південноафриканської окупації і ліквідацію апартеїду.
Після здобуття незалежності в 1990 році СВАПО домінує в парламенті Намібії і в місцевих радах. Але якраз вибори 2020 виявилися для партії невдалими: вона отримала 57% місць в сільських і міських радах, тоді як п’ять років тому мала 83%. Зі 112 мандатів членів регіональних (провінційних) рад СВАПО зберегла 88. Тріумф Гітлера в Ошані «підсолодив пігулку».
Німецькими іменами й топонімами (Людериц, Марієнталь і т.д.) намібійців не здивувати. Згідно з переписом 2011 року, німецькою мовою вдома розмовляли 0,9% сімей. Місцеве видання Allgemeine Zeitung у 2007 році повідомляло, що понад 20 тис. намібійців володіють кюхендойч — неканонічною версією німецької.
До 1990-го німецька була офіційною мовою Південно-Західної Африки, яку після поразки Німеччини в Першій світовій війні контролювали Велика Британія, а потім ПАР. Зараз у Намібії одна державна мова — англійська; німецька, африкаанс і місцеві говірки визнані національними мовами.
До складу німецькомовних громад входять нащадки колонізаторів і так звані намібійські оссі: діти борців проти апартеїду, вивезені в 70−80-ті роки в НДР.
Вулиці та цілі райони в різних містах країни виглядають так, ніби їх копіювали і перенесли з Баварії або Саксонії.
У 1884−1915 роках нинішня Намібія називалася Німецькою Південно-Західною Африкою. На початку ХХ століття прибулі з Європи колоністи почали масове захоплення земель народностей гереро і нама. Тубільці здійняли повстання, убивши понад сотню німецьких поселенців.
Кайзер направив в Африку 14 000 солдатів. Заколот було подавлено. За підрахунками істориків, до 80% гереро були вбиті або вигнані з країни. Рахунок втрат нама йшов на десятки тисяч. Події 1904−1908 років прийнято вважати першим геноцидом ХХ століття.
Рух під девізом «Німеччина повинна заплатити» набрав сили в Намібії невдовзі після здобуття незалежності.
У 2015 році Намібія і ФРН почали переговори про угоду, згідно з якою Німеччина принесе офіційні вибачення і надасть компенсацію за загибель представників місцевого корінного населення. У 2020 році Берлін запропонував виплатити 10 млн євро репарацій, повідомляла Deutsche Welle. Віндгук відповів: «Ні».
Пропозиція німецького уряду є образливою, неприйнятною і вимагає перегляду, заявив президент Намібії Гаге Гейнгоб.
Намібійський політик Адольф Гітлер Уунона — не перша особа з подібним ім'ям, яка отримала перемогу на виборах. У 2018 року мером перуанського міста Юнгар став Гітлер Альба Санчес, його мандат діє до 2022 року.
Плакати і графіті в цьому гірському містечку сповіщали: «Гітлер повертається», «Гітлеру — так, корупції - ні». Себе політик називав «добрим Гітлером».
«У 80-і іноземні імена звучали модно. Мій батько, не знаючи про кого йдеться, дав мені ім'я Гітлер», — розповідав Альба в інтерв'ю RPP.
Він роздумував над зміною паспорта, але вирішив залишитися Гітлером, шануючи батька.
Але це ще не вся історія. Суперником Гітлера Альби Санчеса на виборах в Юнгарі був… Ленін Владімір Родрігес Вальверде.